Film på vattendirigering med Trento
I beskrivningen till filmen på Youtube står vad vi gör. Här nedan kan du se vad jag skrev på Facebook:
Trento dirigering på vatten
Här kommer en ganska lång film som min träningskompis Elin tog utan att jag visste om det. Filmen är lite suddig, för den är filmad från stort avstånd, men jag tycker att den visar att om man har varit noggrann med att lära hunden det grundläggande så kommer den att klara svåra uppgifter så småningom.
På tal om det. Följande kursplatser är lediga i vår:
1 plats på unghundskurs 6 måndagseftermiddagar 13.30-16.00 första 9 mars
3 platser kvar på träning med kallvilt tisdag 10 mars 13.00-16.00
Du hittar mer information om hur du anmäler dig på www.dogsanddrums.se
Om uppgiften på filmen:
1. Utan att Trento sett det har Elin lagt ut en dummy på en liten udde i dammen som jag ska dirigera honom till.
2. Trento och jag ställer upp och tittar mot en annan plats, där Elin ska kasta en markering.
3. Elin kastar en dummy som landar på gräset precis vid sidan av dammen.
4. Jag vänder cirka 45 grader och skickar iväg Trento att simma snett över dammen mot den utlagda dummyn. Trento har inte hämtat på den udden från det här hållet förut. Han här däremot hämtat många gånger på ön eller på andra sidan ön från olika håll.
5. När jag skickat iväg Trento fortsätter jag att hålla min arm rakt upp i luften, vilket betyder rör dig bort från mig. Det har jag lärt mig av Trentos uppfödare, som bland annat vunnit nordiskt lagmästerskap i working test för golden med Trentos mamma. Om Trento börjar fundera på om han simmar åt rätt håll och sneglar bakåt så ser han att jag har armen uppe och då kan han bara fortsätta utan att jag behöver ge nytt kommando. När filmen börjar är det just det som händer. Trento vänder sig om i vattnet, förmodligen för att han undrar om han verkligen ska simma snett mot udden istället för till ön, där apporterna brukar ligga. Trento vänder själv tillbaka framåt när han ser att min arm är uppe, men han översnurrar lite och simmar i riktning mot ön.
6. Jag förhåller mig kall och väntar tills jag uppskattar att Trento är i 90 graders vinkel mot udden. Då blåser jag stoppsignal och när Trento vänder mot mig visar jag med min högerarm att han ska till höger.
7. När Trento går upp på udden visslar jag närsökssignal och Trento hittar dummyn.
8. Trento simmar tillbaka till mig och ger mig dummyn.
9. Vi ställer upp i riktning mot den dummy som Elin kastade på land.
10. Jag ger Trento kommando att hämta apporten och det gör han fint.
Här finns massor av färdigheter som hunden behöver besitta för att klara den här uppgiften.
Grunder:
Genast lämna hämtad dummy till föraren, även från vatten.
Vilja hitta apporten.
Ta raka vägen fram och tillbaka.
Bekväm med arbete i vatten.
Vara observant i väntan på kommando.
Förståelse för att det finns olika typer av uppgifter och att de har olika kommandon.
Förståelse för att uppgiften är uppgiften oavsett terräng.
Känslan av att föraren är hjärnan och hunden är musklerna i teamet.
Vidareutveckling:
Förstå visselsignaler och handtecken.
Kunna komma ihåg en kastad dummy till senare och göra en annan uppgift i snäv vinkel först.
Svårigheter i just den här övningen som Trento gjorde:
Dirigering till en plats nära en plats där han hämtat förut.
Lätt att välja landvägen tillbaka, vilket inte hade varit önskvärt.
